Игорь Синицын

…Жизнь прекрасна потому, что можно путешествовать…

Previous Entry Share Next Entry
Листи з Чукотки. «Смак Півночі» при мінус 36 з вітерцем
Игорь Синицын
igorsinitsyn

Листи з Чукотки. «Смак Півночі» при мінус 36 з вітерцем

 

 

КОЛИ ЦЕЙ МАТЕРІАЛ НАДІЙДЕ ДО РЕДАКЦІЇ, УЧАСНИКИ ПОЛЯРНОЇ ЕКСПЕДИЦІЇ «ВІДРОДЖЕННЯ» БУДУТЬ ВЖЕ ЗА ДЕСЯТКИ КІЛОМЕТРІВ ВІД СТАРТОВОЇ ТОЧКИ СВОГО ЛИЖНОГО МАРШРУТУ.

За годину до посадки в Анаднрському аеропорту стюардеса об'явила пасажирам нашого рейсу 2211 коротку Інформацію:

— Політ проходить на висоті 10100 метрів, швидкість — 850 кілометрів на годину, температура за бортом — мінус 50, температура повітря в Анадирі — мінус 37...

Так, Чукотка зустріла учасників експедиції «Відродження», як завжди у цю пору року, дзвінким морозцем і пронизуючим вітром.

Аеропорт, у народі прозваний грубувато, але точно — «Ана-діра» — знайомий багатьом мешканцям Півночі, на жаль, не з найкращого боку. Трапляється, очікуючи рейс, мисливці, звіробої, геологи, полярники, старателі, гірники проводять тут не кращі свої дні, а то й тижні.

Нам ще поталанило: прилетіли у четвер, а рейс на Лаврентій був у понеділок. Чотири дні за місцевими вимірами — не очікування, а так, легкий променаж.

Назву учасників переходу. Крім уже згаданого у публікації від 6 лютого керівника експедиції, майстра спорту - СРСР Ігоря Синицина, у їх складі — його заступник, старший науковий співробітник Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова АН УРСР Андрій Спірин, начальник лабораторії ПО «Київприлад», радист маршрутної групи Олександр Скачко та кінооператор Із Запоріжжя Володимир Каушан.

Вони знайомі не перший рік і багато разів перевірені складними походами у високих широтах. Минулої весни Ігор, Андрій, Олександр та двоє їх товаришів провели «розвідку боєм», спробувавши «на смак» Чукотку. Каушан брав участь у лижному переході до Північного полюса. Синицин зимував у Антарктиді — у XXIX та XXX експедиціях. Спірин і Скачко брали участь у лижних походах 5 —6 категорій складності на архіпелаг Північна Земля, Таймир, Урал, Кольський півострів, організованих Географічним і товариством УРСР.

Гадаю, додати до цього нічого.

...Ми багато говорили з хлопцями про те, що дають їм ці експедиції, навіщо, власне, вони потрібні, адже пов'язані з величезними фізичними, моральними навантаженнями, максимальною напругою сил, нерідко — ризиком, відсутністю елементарних зручностей, комфорту...

— Подорож, — сказав Володя Каушан, — дає можливість Інакше подивитися на світ. Для мене, у всякому разі, головне, не куди йти, а з ким...

Улагоджували формальності з місцевими прикордонниками. Чукотський район новоутвореної Чукотської автономної соціалістичної республіки — все ще прикордонна зона. І численні питання тут, як і двадцять, і десять, і п'ять років тому розв'язуються військовими.

Пішли до селищної лазні. Вона виявилася зачиненою: замерзла вода в трубах. На дверях висів замок.

Виручили військові, до яких пішов Андрій Спірин, і ми більше години блаженствували у крихітній, але чистенькій і прибраній парній, а потім, пройшовши по скрипучому снігу, що відсвічував у нічній темряві, пили обпікаючий чай і знову говорили, говорили... Про Північ, про її притягальність, людей, маршрути, експедиції, психологичну сумісність та ще багато про що.

Ще кілька штрихів.

Хлопцям із «Відродження» належить пройти 300 кілометрів. За добу (за сприятливої погоди, звичайно), їм доведеться подолати не менше 25 кілометрів. Світловий день тут сьогодні — 8—9 годин. На кожного з чотирьох учасників групи припадає приблизно по 60 кілограмів вантажу. У кожного за спиною — величезний рюкзак, та ще й частина спорядження на легких саночках із нержавійки.

Спорядження, рація, антена, надувний човен (у разі, коли зустрінуться ополонка або проталини), ну і, звичайно, продукти.

Група захопила з собою аварійний маяк міжнародної системи порятунку тих, що потрапили у біду — «КОСПАС-САРСАТ». Дуже б не хотілося звертатися до його послуг...

На Чукотці — мороз і день чудовий. У Лаврентія — мінус 36 з вітерцем. Хай він буде попутним для експедиції «Відродження», хай не стане серйозною перепоною для чотирьох киян, які кинули сміливий виклик Півночі...

О. ШЬЧЕНКО,

спец. кор. «Київського вісника».

Чукотка, лютий


?

Log in

No account? Create an account